Bronz 5
értékelés
Ezüst 15
értékelés
Arany 60
értékelés
Rubin 125
értékelés
Smaragd 250
értékelés
Gyémánt 500
értékelés
Gasztrokirály 16 településen
Országjáró 268 városban
járt már
Felfedező 3696 helyen első értékelő
Népszerű író 2496 hasznos szavazat
Aktív tag 12 évnyi aktív tagság
Kitartó fotózó 104728 feltöltött kép
Érdekes
2025. február 22.gyerekekkel járt itt 45 A Szent Istvánnak felszentelt, Makó-Belváros Katolikus Plébániatemplom melletti parkban található a helyi Szentháromság szobor, amelyet neobarokk stílusban készítettek 1888-ban. Az emléktábláról megtudhatjuk, hogy "Turi Fodor Péter és felesége, Bagaméri Ágnes emelte az Úristen dicsőségére". Valószínűleg hálaadási célból állították.
A szobor alakjait eredetileg színesre festették, sajnos ennek mára nyoma sincs. A lábazatos, több lépcsős, oszlopfejes oszlop tetejére került a Szentháromság, a három alak Szent Pált, Szent Pétert és Szent Jánost ábrázolja; fölöttük egy-egy szárnyas angyalfej-relief látható. A szobor többször megrongálódott, de az önkormányzat helyreállíttatta. Szintén itt a parkban található Novák István főépítész padja (2013-ból), valamint egy fa körül csiga formában kialakított stáció, ilyet még nem is láttam máshol, nagyon érdekes.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2025. február 22.egyedül járt itt 45 Makó külterületén, a Maros partján található, Tóth-család vállalkozásában üzemeltetett kemping területén találjuk meg ezt a kis kápolnát, amelyet a kemping tulajdonosai építettek. A hófehér falú kis templomot 2004-2008 között építették, elsősorban a szeretteik emlékének szentelve.
A toronyra, valamint cseréppel fedett tetőre kettőskeresztet helyeztek. A 4 színes ólomüveg ablakon a névadó Szent István királyt, a keresztre feszített Krisztust, Szentírást olvasó lányokat, valamit a tízparancsolatot láthatjuk. A kétszárnyú, fa bejárati ajtó előtt kovácsoltvas kapu található. Az épületen elhelyezett két emléktábla közül az egyik az építés idejét jelzi, a másik az építtető családtagjainak emlékét őrzi. Szeretetteljes, lélekgazdag helyszín. A kápolnától pár méter csupán a vízpart, érdemes kiülni ide is a természet ölén.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2025. február 21.egyedül járt itt 45 Ezt a szobrot, illetve díszkutat úgy hívják, hogy Múzsák kútja, ami azért érdekes, mert csak egy nőalak látható, szóval pontosabb lenne a Múzsa kútja, így egyes számban. Helyileg Makón belül a belváros gyalogos részén, a Makovecz Imre által tervezett Hagymaház bejárata előtt találjuk egy kis téren.
Mivel a Hagymaház a város kulturális központja, így a múzsák nagyon is illenek ide. A nőalak szobor Fritz Mihály alkotása, 2000-ben avatták fel; a négyszögletes medencét bazaltkövekből rakták ki. A víz elvileg az oszlopból csordogálna, amelyen a múzsa hölgy ül, vagyis eléggé kényelmetlen pózban gubbaszt, illetve esténként díszvilágítást is terveztek hozzá, de ottjártunkkor se víz, se világítás nem volt, sajnos.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2025. február 21.egyedül járt itt 45 A Fájdalmas Szűzanya néven is említett kápolna a belvárostól északra, a buszpályaudvar közelében található. A kápolnát és mellette lévő nyári rezidenciát Kőszeghy László püspök építtette 1826-ban, klasszicista stílusban. A tornyot bádogsisak fedi. A kápolnát 1826-ban Nagyboldogasszony tiszteletére áldották meg.
Az 184849-i forradalom és szabadságharc idején fontos események helyszíne volt az épület, ugyanis 1848. október 31-étől átmenetileg a csanádi püspökség egyik székhelye lett a rezidencia. Kossuth Lajos 1849. augusztus 1-jén átutazóban itt szállt meg. 1935-től Szent Gellért Konviktus néven fiú nevelőintézetként működött a szomszédos villa, illetve szervita szerzetesek vették birtokba. A szerviták 194344-ben kibővítették a kápolnát, balról kétszintes oldalhajó épült. Öt színes üvegablak díszíti a kápolnát. Örültem, hogy nyitva találtam. Emberi léptékű, békés, elmélkedős hely, jó volt itt lenni.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2025. február 21.gyerekekkel járt itt 45 Bár hivatalos neve Puttó, de Fiú hallal, illetve Úttörő kút néven is ismert a Nagyér sétányon látható kedves kis alkotás. Bár a hal és a kerek medence is vizet kívánna, de sajnos ottjártamkor nem volt benne víz, csak üresen, kiszáradtan szomorkodott. A hal szájából kellene elvileg, vagyis kellett volna a víznek kifolynia.
A Makói Útikalauz szerint alkotója Nagy Gyula szobrászművész, aki a város szülötte. A szobrot 1948-ban állították fel, az 1948-49-es forradalom és szabadságharc centenáriumára készült. Először a Széchenyi téren, a város főterén kapott helyet, ezzel a város első szökőkútja lett. A főtéren most a Hagymavirág szökőkút látható, amely ellenben funkcionált.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2025. február 21.gyerekekkel járt itt 55 A Hagymavirág Szökőkút egy olyan látványosság Makó belvárosában, amely szintén a hagymához, Makó legismertebb "termékéhez", a város jelképéhez kapcsolódik. Helyileg a Széchenyi téren, a Korona Szálloda előtti téren található. Érdekessége, hogy a vízsugarakat úgy alakították ki, hogy működés közben hagymavirágot formázzon, a közepében egy vízgömb maga a virágzat a kör alakú medencében.
Áprilisban reggel még nem, de délután már működött. Nagyon tetszett, 5 pontos élmény. A szökőkút körül pihenőpark van, körbe padokkal. A helyiek és a turisták is szívesen üldögélnek itt.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2025. február 21.gyerekekkel járt itt 55 Monumentális neobarokk épület Makó belvárosában a Hagymatikum Fürdő közelében a Széchenyi téren, a főút mellett. 1927-ben épült a lebontott püspöki magtár helyén, az eredeti tervekkel ellentétben végül csak üzletek és lakások kaptak benne helyet, mivel súlyos lakáshiány volt a városban. Tervezője Orth Ambrus, aki Alpár Ignác sógora volt.
Az épületben 14 igényes lakás kapott helyet. A kéttraktusos, oldalfolyosós elrendezésű épületnek három bejárata van. A 14 lakásból 3 volt ötszobás, előszobával, loggiával, konyhával, kamrával, cselédszobával, fürdőszobával; 3 négyszobás, 4 háromszobás; 4 kétszobás. 1982-ben történt felújítása során az eredeti sárga szín helyett a homlokzat a jelenleg is látható karakteresebb bronzbarna színt kapott. Az épület funkciója az évtizedek alatt mostanra sem változott, a földszinten üzletek találhatóak, korábban itt működött Makó két testvérvárosának, Martinsicurónak és Löbaunak a partnerirodája. Itt működik a népszerű Kugler Cukrászda és Kávézó. Az első és a második emeleten lakások találhatóak. Érdekesség, hogy a Bérpalota párkányán fészkel Európa második legnagyobb molnárfecske-telepe.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Érdekes
2025. február 21.gyerekekkel járt itt 45 2001. május 4-én avatták föl Galamb József mellszobrát, amely Széri-Varga Géza alkotása. A bronzszobor a Belvárosban, a Széchenyi téri szoborparkban látható. Galamb József autómérnök, tervező, Makó szülötte, de nagy karriert már Amerikában, Detroitban futott be a Ford Motor Co. tervezőjeként, mint a Ford T-modell egyik megalkotója.
Tehetsége és kreativitása már középiskolás korában megmutatkozott Szegeden, érdeklődése ekkor fordult az autók felé, majd a budapesti főiskolán gépész szakon tanult. 1903-ban érkezett meg hajóval az Egyesült Államokba, ahová eredetileg az 1904-es St. Louis-i világkiállításra szeretett volna eljutni, s ez a terv sikerült is úgy, hogy közben már több helyen munkát vállalt Amerikában. 1905-ben érkezett meg Detroitba, amely az autógyártás fellegvára volt, itt találkozott Henry Forddal, aki állást ajánlott neki. A többi már történelem. . . A T-modell sikerét követően a gyár főkonstruktőre, később főmérnöke, majd igazgatója lett. Az 1910-es évektől kezdődően több alkalommal is hazatért Makóra, szülővárosába, utoljára 1932-ben. Makón élő testvéreinek családi üzlete a Deák Ferenc utca sarkán állt, amelyet Galamb József támogatásával nyitottak, amerikai Ford autókat, traktorokat, alkatrészeket forgalmaztak, amelyek Fiumén keresztül érkeztek. A mai napig nagy tiszteletnek örvend Galamb József Makón. 1981-ben emléktáblát helyeztek el az egykori családi vállalkozás Ford-lerakat épületén. A makói ipari szakképző iskola felvette Galamb József nevét, és az iskola épületében is szobrot kapott.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2025. február 21.gyerekekkel járt itt 55 Makó számos szobra közül ez nagyon tetszett. Helyileg a belvárosban, a Hagymavirág szökőkút közelében található, próbáltam is olyan fotót "lőni", amelyen mindkettő alkotás egyidejűleg látszik. Mivel egy klasszikus szépségideált megtestesítő, meztelen fiatal nőalakról van szó, így szokás Makói Vénusznak is nevezni ezt a szobrot, mondjuk neki szerencsére megvan mind a két karja.
Nagy Gyula eredetileg 1930-ban készült alkotását Gajdos Dezső kőfaragó mester, a szobor nagy rajongója 1988-ban bronzba öntette, és a városnak ajándékozta, ahogy ez olvasható is a talapzaton. 1988-ban állították ki.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Kihagyhatatlan
2025. február 20.gyerekekkel járt itt 55 Bartók Béla szobra Makón belül a nevét viselő Bartók Béla Általános Iskola előtt látható. A szobrot 1981-ben avatták fel, Bartók Béla születésének centenáriumán. Varga Imre szobrászművész alkotása ismerős lehet azoknak, akik jártak a Bartók Emlékházban Budán, a Rózsadombon, hiszen a kertben látható ennek a szobornak egy másik példánya.
Mi a kötődése Bartók Bélának Makóhoz, kérdezhetjük? A világhírű zeneszerző és népdalgyűjtő Makón 1929. április 5-én adott koncertet a városházában a helyieknek. Egy helyi anekdota szerint Bartók Béla akkor úgy nyilatkozott, hogy gyermekkora óta nagy álma volt eljutni Makóra. Makó lakói és a városvezetés számára azért is különösen fontos Bartók emlékének ápolása, mivel szülőhelyéhez, Nagyszentmiklóshoz, a ma már Romániához tartozó településhez a legközelebb eső magyarországi város Makó. Szerintem ez egy jól sikerült alkotás, abszolút felismerhető rajta Bartók Béla.
Milyennek találod ezt az értékelést?
6723 értékelés / 673 oldalon
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
265 település / 27 oldalon