A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A siófoki Művelődési Házzal szemben található II. Rákóczi Ferenc szobra, mely Varga Imre szobrászművész alkotása. II. Rákóczi Ferenc alakja egy karosszékben ül, amelynek háttámláján az erdélyi nagyfejedelemség címere látható. A szobor 2005-ben került a Fő térre.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Mondhatni, hogy Varga Imre Fő téri szobrai sorának végén van II. Rákóczi Ferenc ülő szobra, nekem mégis inkább úgy tűnt, hogy a tér mintegy közepére helyezve központi helyen, az előtte lévő teret átlátva, valóban trónolva ül a fejedelem. No persze, így is nagyon eltér az ábrázolás a megszokott délceg lovas szobroktól.
Varga Imre alkotásait ismerve persze több példa is eszünkbe juthat, amikor a mű hősét leemeli a korábbi piedesztálról, és emberközelbe hozza. Ez is ilyen. Rákóczi itt még fejedelmi jelképekkel kísérve talán mégsem trónszékben, hanem egy akkor szokványos reneszánsz karosszékben ül, és ablakrácsok mögött ülve, körbezárva néz vissza az életére. Varga Imre szobrászművész Siófokhoz való erős kötődését ismerjük. De mi a kapcsolat II. Rákóczi Ferenc és Siófok között? 1705-ben II. Rákóczi Ferenc fejedelem a város mai címerének alapjául szolgáló rajzolatú pecsétet adományozott Fok falunak. 2005-ben, a pecsétadományozás 300. évfordulóján került a szobor végleges helyére, a város Fő terére. Ma már nem igazán érthető egy pecsét ilyen szintű jelentősége, de az általános írástudatlanság korában fontos bizonyító eszköznek számított, mert szerepelt rajta tulajdonosának szimbolikus képe. Rangot, elfogadottságot képviselt.
Kihagyhatatlan 2023. október 26.a párjával járt itt
55
A Fő téren áll ez a szobor közel a víztoronyhoz. Tetszik, hogy többféle anyag párosításával jött létre az impozáns mű. Tekíntélyt, nyugalmat áraszt miközben az ember elgondolkodik a kor történelméről és a fejedelem tudásáról, műveltségéről.
Érdekes Rákóczi szobor ül Siófokon a Fő téren, a sok Varga Imre mű sorának végén. Ez az egész tulajdonképpen egy nagy szoborpark így. És Rákóczi Ferenc fejedelemben mi az érdekes? Hát talán az, hogy olyan franciás. Valahogy a habitusa szokatlan. Gondolkodtam, hogy miért, de lehet, hogy az jelentkezik a érzésemben, hogy fura, hogy így teszi keresztbe a lábát, ahogy itt.
Van ebben valami nem annyira férfias. A magyar vitézeket egy kicsit másképp ábrázolja a művészet. Ez itt egy finom ember, nem egy frontharcos. De talán ez volt a cél. A kezében egy iratot tart, pecséttel. Azt a pecsétet Rákóczi adományozta Siófoknak, ezt a szobrot meg Varga Imre.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét. Az átlag számításánál figyelembe vettünk 16 darab olyan értékelést is, melyet szöveg nélkül, csak pontozással adtak le partneroldalukon, a szallasvadasz.hu-n.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.