Gorsium Szabadtéri Múzeum - Régészeti Park Székesfehérvár
Gorsium Szabadtéri Múzeum - Régészeti Park Székesfehérvár
4,5
2 értékelés
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Gorsium Szabadtéri Múzeum - Régészeti Park Székesfehérvár bemutatkozása
Gorsium egy római kori város Székesfehérvár határától 5 km-re. A régészeti park 150-200 hektáros területén a Kr. u. I. században egy katonai tábor állt, a II-III. században pedig Pannonia Inferior provincia császárkultuszának volt a székhelye. Ha a Látogató központtól balra indulunk el, akkor egy átfogó képet kapunk a Park teljes területéről.
Tovább olvasom >>
Láthatjuk a feltárások során előkerült kőemlékeket, sírköveket, mitológiai jeleneteket. Utunkon továbbhaladva az egyik ókeresztény bazilika homlokzatát tekinthetjük meg. A bazilika belső terében egy korábbi épület falfestményei bukkantak fel. Az északi oldalon elindulva megtekinthetjük egy II. századi vendégház maradványait illetve egy másik ókeresztény bazilikát. A nyugat-keleti irányú főutca a IV. század főteréhez, a forumhoz ér, melynek északi oldalát egy lépcsőkkel áttört és díszkutakkal díszített fal zárt le. A lépcsők a császárkultusz szertartásainak színhelyéhez vezetnek. A tér keleti oldalán láthatunk egy nagy templomot, melyet Augustus császár tiszteletére emeltek. Ezt követően láthatjuk a hivatalos ünnepségek lakoma-termét. A díszteremben megtekinthetjük a Fejedelmi kincsek c. tárlatot, a kamarakiállítótérben pedig a Pompeji - A Vezúv által eltemetett városok c. tárlatot.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Alapvetően nem biztos, hogy a legjobb ötlet volt ma a zárás előtt kb. 1 órával idevetődni, eléggé ólmosszürke volt az ég, szemerkélt az eső, és csúszott a fagyott hó sokhelyen. Általában szeretek a legtöbb helyre akkor menni, amikor mások nem, nincs tömegiszonyom, de sokkal maradandóbb élmény mindig egy magányos barangolás, nyugodtabb a fényképezés, mint a tömegmegmozdulásokon.
De most keveset láttunk. Főleg azért, mert már sok kinti tárgy be volt burkolva nejlonnal a fagy ellen, és elég bosszantó így semmit sem látni. De azért besétáltunk egy fél települést, megérintett közben a múlt, a benti térben meg jó melegben végignézhettük a fedett kiállítást is. Hogy milyen kevés római császárt ismerek. . . meg voltam lepődve, hogy hány ismeretlen név volt felsorolva a tárlókban,. . . viszont mindenkinek ajánlott a hely, igen!
Kihagyhatatlan 2018. április 29.gyerekekkel járt itt
55
Az óbudai Aquincumban több alkalommal jártunk már a legnagyobb éves rendezvényükön, a Floralián, vagyis a római tavaszünnepen. Idén ellátogattunk a hozzánk távolabb eső, de nem kevésbé érdekesnek ígérkező Tác-Gorsium szintén római kori régészeti parkjába, mivel ezt a tavaszi eseményt ők is megrendezik minden évben.
A program hasonló: a teljesség igénye nélkül, színdarabok a régi amfiteátrumban, rabszolgavásár, római felvonulás, csatajelenetek - idén a római legionáriusok a Norde Garde barbár törzseivel és a keltákkal küzdöttek meg. A gyerekek számára is számtalan programot kínáltak: virágkoszorú, saru, nyaklánc, homokrajzok és mozaikképek készítése, pénzverés, íjazás és harci játékok, valamint egy sok helyszínes nyomozós vetélkedő is volt, amely által az egész parkot körbejárhattuk. A parkoló egy füves részen - ingyenes - meglehetősen messze esett a bejárattól, viszont lovaskocsival kényelmesen bekocsizhattunk a bejáratig (300 Ft/fő). A családi belépő 4000 Ft-ba került, a különböző benti programokért nem kellett pluszban fizetni. Viszonylag kevés az árnyékos rész, a tűző napsütésre érdemes előre felkészülni megfelelő védelemmel. A fedett épületben lévő kiállítást csak futólag láttam, az anyag nem tűnt igazán erősnek régészeti szempontból. Aquincummal ellentétben kevés mozaik maradt fenn, az épületeknek inkább az alaprajza látható, kell hozzá némi képzelőerő, hogy át tudjuk érezni, vajon milyen lehetett ez az egykor virágzó város. A megközelítés nagyon egyszerű az M7-es autópályán Székesfehérvár közelében, végig ki volt táblázva. Fehérvárról buszokkal is ki lehet ide utazni.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.