A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A Városháza nyugati sarkánál áll a szobor, mely Pátzay Pál keze munkáját dicséri. 1939. december 9-én avatták fel. A talapzaton egy meztelen lovas látható, aki a kezében kardot tart.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Az ittjártam.hu alapján választottam ezt a helyet.
A kolléganő mindent lényegeset és még azon túl is leírt erről a szoborról alant, nekem már csak a szubjektív érzéseim maradtak. Szóval, van ez klassz paripás cucc Székesfehérvár belvárosában, a szereplők egymáshoz öltöztek, a ló és lovasa is meztelen, azaz fordítva, talán szolidaritásból.
Nekem úgy ránézésre azt fájt, hogy - mivel elég sokat lovagoltam - beleéreztem a helyzetbe, és elképzeltem ezt meztelen paripázást. Ööö. . . azt hiszem, ez egyenértékű az önkéntes cölibátussal. Igen, ezt úgy nézni is fáj, nem csak csinálni. De hát van ez a kor, sok más városban is akad hasonló szellemű szobor, egy időben a birodalmi szobrászati vágyak a görög-római gyökerekhez akartak visszanyúlni, mert az ám a birodalom, és hát talán ezért van ez így. . . de megnézni meg lehet, meg is kell, mert szép arányos kidolgozás, jó dinamikája van a mozdulatnak, szóval, látványos darab ez. Hogy még huszárokat is hozzáképzelünk, már csak hab a tortán.
Kalandos történetű bronz lovasszobor Székesfehérvár belvárosában, a Városház téren, pár lépésre az országalmától. Egy monumentális alkotás, amely évtizedek óta meghatározó eleme a városképnek. 1937-ben, még a II. világháború kitörése előtt készült, de csak 1939-ben avatták fel. De kik is voltak ezek a bizonyos 10-es huszárok?
A Császári és Királyi 10. Huszárezred, Vilmos huszárok vagy fehérvári huszárok néven is emlegették őket, akiket még egy közismert dalban is megénekeltek. Székesfehérváron 1741-től 1918-ig létezett, Mária Terézia uralkodása idején alakult meg, 4 vármegyéből sorozták a legénységet: Tolna, Somogy, Baranya, de a legtöbben Fejér vármegyéből származtak. Három századból és a tisztikarból épült fel az ezred. Kiemelkedő jelentőségű hadcsapat volt, kora legkorszerűbb lovassági laktanyájában állomásoztak. Pátzay Pál alkotása nem aratott osztatlan sikert sem a katonák, sem a városi polgárok körében, megosztotta a lakosságot, de az ellenvélemények ellenére mégis felállították, és most már a többség megszokta, megkedvelte. Az alkotás talapzatának négy oldalán olvasható feliratok: az évszámok (1741-1918), bal oldalon: "A magyar erő és vitézség jelképe vagyok. A tízes huszárok dicső múltjának és hősi halottainak emlékére emelt a bajtársi kegyelet. Az ezred szelleme örökké él. " Jobb oldalon: A 10 közös huszárezredet 1741-ben Pest vármegye állította. A világháborúban Mackensen huszárhoz méltó vitézséggel véreztek soraiban Baranya, Fejér, Somogy és Tolna fiai. A hátsó oldalon a fontos csaták helyszínei: Brunn Kolin Leuthen Martinestie Aspern Wagram Magenta Solferino Königgratz Komarow San Wyslok Szczurova Limanowa Chocimierz Zaleszczkykj Dunirow Rudka-Budka Korytnica Asiago Czokanestie Gyimes
Itt fényképeztem:
Milyennek találod ezt az értékelést?
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.