Kihagyhatatlan 2022. júliusban, barátokkal járt ittÉrtékelt: 2022. július 23.
Ajánlom a helyet másoknak is!
Varkocs György várkapitány délceg szobra a Fő utcáról nyíló egyik kis utcában található. A szobrot a szomszédos pince pub kinti teraszának asztalai és napernyői ölelik körbe. A török invázió során Fehérvár 1543. szeptember 3-án esett el. Varkocs várkapitány 1541-ben Pestet védte a törökökkel szemben, majd 1543-ban Fehérvár várkapitánya lett. A végső csatában Varkocs vezetésével a várból kitörő várvédő magyar sereget a polgárok nem engedték vissza a városba a kapun, mondhatni kizárták őket, így estek el és haltak hősi halált. Ráadásul Szulejmán szultán a korábbi ígéretét megszegve nem engedett szabad elvonulást a polgároknak, így a polgári lakosok közül is sokan lettek a törökök áldozatai. Fehérvár egészen 1688-ig török fennhatóság alatt állt (1 év kivételével), szandzsák központként.
Varkocs György bronzszobrát az egykori Budai kapunál állították fel, hősi halála helyszínének közelében. Ünnepélyes felavatására a város törököktől való felszabadulásának 250. évfordulóján, 1938. május 19-én került sor. Erdey Dezső szobrászművész alkotása. A cím a szobor talapzatán olvasható, magyarul az irodalmi fordítása: "Tied a dicsőség, mienk a példa." A szobor talapzata a régi várfal köveiből készült.
18 éves koromig Székesfehérváron éltem, egyik kedves gyermekkori emlékem, hogy 1988-ban ünnepelte a város a töröktől való felszabadulás 300 éves évfordulóját. A város iskolásai játszották el a nagy csatát és a város visszafoglalását a belvárosban, a történelmi helyszíneken. Én egy török harcos voltam, meg is haltam a csatában.
Nos, ha hőst kellene mintázni, hát így kell. Kőkemény kiállás, arányos, délceg termet, félelmet nem ismerő tettrekészség. Varkocs György (ez volt az igazi neve?) várkapitány nevét nem nagyon hallottam idáig, Azok a várkapitányok, akik az irodalomban is szerepelek, megragadnak az ember fejében. A...