A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Ismerőseim körében mindig feltör a hörgés, amikor felkutatok valami zsinagógát, ami hát elég gyakran előfordul, és bizony, lám, felújították, de más célra használják. . . és egyáltalán nem rossz célra. Kecskeméten például tudomány és művészetek háza, és Michelangelo szobormásolatok vannak benne, Szolnokon képtár, Egerben meg Petőfi-kiállítás volt éppen ottjártamkor.
Itt, Szekszárdon is Művészetek háza lett, az ittjartam még alcímnek sem írta oda, hogy zsinagóga, de ha egyszer elfogytak a hívők! Ha nincs hitközösség, akkor hogy éljen tovább? Hát így. Nem minden múzeumban fogadnak kitörő örömmel, de amikor ide besétáltam, egy aranyos, kedves hölgy látható lelkesedéssel és széles mosollyal üdvözölt. Talán unatkozott szálegyedül ebben a nagy templomban. Lényeg, hogy amit tudott, rögtön el is mesélt, mutogatott, aztán eleresztett, menjek bárhová, nézzek bármit, örüljek én is ennek az épületnek. Be is jártam a tetejéig mindent, mindent megszemléltem, a képeken az látszik, hogy főleg nagyobb közönségnek vannak nyitva, előadások vannak, zenei koncertek, és még egy nagy orgona is be van építve a régi tóraszekrény helyére. Tényleg szép, ápolt, gondozott. És még funkcionális is.
A szekszárdi zsidó hitközség 1897-ben avatta fel templomát, melynek terveit Hans Petschnigg grazi műegyetemi tanár készítette. A szecessziós épületet, mely mór stílusjegyekben gazdag, a szekszárdi és környékbeli mesteremberek építették fel. A II. világháború után elhagyatott és ezért rendkívül leromlott állapotú templomot Szekszárd városa 1971-ben vásárolta meg az izraelita hitközségtől.
Az átépítési munkálatok 1981-ben kezdődtek el, melynek építésze, az Ybl-díjas Kerényi József volt. 1984-ben avatták fel a Művészetek Házát. Az intézményben található orgonát 1989- ben a drezdai Jehmlich orgonagyár készítette, melynek felújítását utoljára 2013 májusában végezték el. Az épület homlokzatán megmaradt Mózes kőtáblája és ennek formáját vette fel a felújításkor az épület elé állított díszkapu is. Művészetek háza Szekszárd egyik legmeghatározóbb kulturális egysége. 200 fős hangversenytermével és kiállítóterével hívogatja látogatóit. Rendszeres otthona kortárs kiállításoknak valamint zenei koncerteknek is.
Itt fényképeztem:
Milyennek találod ezt az értékelést?
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.