A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A szekszárdi Vármegyeháza belső udvarán található a Borkút, mely a város egyik nevezetessége. Ez az ország egyetlen olyan kútja, ahol a városi ünnepnapokon fehér- és vörösbort lehet kóstolni. A kutat 1994-ben álították fel, a pajzán bronzszobor Szatmári Juhos László és Baky Péter alkototása.
Tovább olvasom >>
A szobor Dionüszoszt ábrázolja egy boroshordón ollós-lovaglós pózban és hiányos öltözékben és vele szemben hölgytársa látható, akit a férfi lelkesen borlopóból borral kínál. Közel kétezer éves múltra tekint vissza a szekszárdi borvidéken a szőlőtermesztés, melyre emlékeztet a borkút.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Jól látszik a képeken, hogy Agapanthus és én milyen eltérő napszakban és fényviszonyok között jártunk ott, hát Istenem, nekem most így sikerült. A múzeumban mondták, hogy el ne mulasszam az alkotást, itt van a falak mellett. Egyébként tudtam róla, tervben volt.
Egy eléggé piás és hajléktalannak tűnő pár időzött a kút mellett, jöttömre elsétáltak, talán nem akartak a képen szerepelni, de ez azért eszébe juttathatja az embernek, hogy ez egy valódi borkút, ahogy a kolléga is írta alant, olykor a vidék nemes borai folynak belőle, persze nem isteni csodára, hanem megrendelésre. Apropó Isten. . . na jó, kicsit, itt belül irigylem a görögöket meg az istenvilágukat. mennyivel emberibb, életközelibb egy boldogan paráználkodó Isten vagy mitológiai személy, mint egy karót nyelt, keserves zárdaszűz. És mennyivel vonzóbbá is teszi a vallást. A jó ég tudja, hogy nyers és száraz aszkétizmus mikor és hogyan és miért győzte le a buja, boldog hedonizmust, de azért ez az emberi kultúra egyik veresége volt, az biztos. És hát a vasszigorral, fegyverrel, félelemmel rákényszerített bigott rendpártiság diadala. Na, de sebaj, azért készülnek ilyen szobrok is, itt megbocsájtottam Szatmári Juhos Lászlónak a csikóstőttősi anorexiás Jézusát. A szekszárdi a szerelem bora, és Isten áldja a bort és a szerelmet!
Meglehetősen pajzán alkotást találtunk városnéző sétánk során a régi megyeháza melletti kis kertecskében: Dionüszosz, a bor és a mámor görög mitológiai istensége ül egy boroshordón, szemben vele, mondhatni, intim közelségben egy nő. Kezükben szőlőfürt, lopótök és boros kupa.
Szekszárdon azonban, ahol a bor a minden, a magán és a közösségi boldogulás alapja régóta, ott nem kell meglepődni egy ilyen szobron. Bár bevallom, mi azért kicsit meglepődtünk. Idegenvezetőnktől megtudtuk, hogy ez a bronzhordó valós hordóként is használatos időnként, hiszen nagyobb ünnepekkor, neves alkalmakkor, de akár egy esküvőn vagy turistacsoportok megrendelésére is, a vidék legjobb borai folynak a kútból. De vigyázat: azt is megtudtuk, hogy a hordón borozgató pár női tagja azért visel álarcot, de nem az arcán, hanem hátul a fején, mert a borozgatás hatására lehull rólunk az álarc, és valós arcunkat mutatjuk.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.