Kovács Margit Kerámiamúzeum Ferenczy Múzeumi Centrum Szentendre
Kovács Margit Kerámiamúzeum Ferenczy Múzeumi Centrum Szentendre
3,5
2 értékelés
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Kovács Margit Kerámiamúzeum Ferenczy Múzeumi Centrum Szentendre bemutatkozása
2011. január 21-től ismét a Vastagh György utcai házban csodálhatjuk meg Kovács Margit kerámiáit. A Kovács Margit (1902-1977) Kossuth-díjas kerámiaművész életművét bemutató gyűjtemény 1973-ban nyitotta meg kapuit a látogatók előtt. A múzeumnak - amely közel két évtizeden át Magyarország egyik leglátogatottabb közgyűjteménye volt - a XVIII.
Tovább olvasom >>
században épült sóház (később postakocsi-állomás, majd a Vastagh család lakóháza) ad otthont. Az memeleten Kovács Margit Pozsonyi úti lakását felidéző szobába léphetünk a művésznő tárgyaival, fazekaskorongjával. A kiállításon kézzel megérinthető másolatok is otthonra találtak a múzeumban, a vakok és gyengén látók számára.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Tulajdonképpen a Görög utcában van, onnan lehet bemenni, meg kijönni is ott kell. A szép, nagy, antik kapu be van zárva. De persze van egy logikus sorrendje a háznak, ahogy a gyűjtemény végignézhető, a pénztárnál ajánlják is az útvonalat. Kovács Margit a múlt században élt és alkotott, művei annyire egyéni stílust t6ükröznek, hogy szinte összetéveszthetetlenek másokéval.
Végigsétálunk és elgondoljuk, hogy mikor miről szólnak. Nyomorult és szánalmas kisinasról, majd a Balatont birtokba vevő üdülő munkásokról, határozottan szocialista beütés és igény, később megtapasztaljuk a nézeti világtérképet, ahol a vörös csillag Napként ragyog a Föld felett, a boldog úttörő tértölelő léptei szelik át a Szovjetuniót, míg Afrikában vagy Ausztráliában mezítelen (nyilván elnyomott) feketék gubbasztanak. Persze, nézzük meg, mi mikor készült, és minek felel meg. Amúgy meg teljesen mindegy, hogy mikor készült, egyedi művészi igénnyel van megáldva mind. A később szentesebb témájú kerámiaszobrok is. Kis videóbejátszásban látni, ahogy a 1977-ben elhunyt művésznő alkot. Egyébként élvezet a kiállítás, külön-külön visszafutkároztam egy-egy szoborhoz, amikor még valami eszembe jutott. A személyzet kedves, segítőkész, bár elég sok dologra nem tudtak válaszolni. De azt hiszem, nem is azért vannak, hanem azért, hogy óvják ezt a kincset.
Nemrég a családdal mentünk megnézni ezt a kiállítást, mert nagyon érdekesnek hangzott. Sajnos számunkra csalódás volt, mivel úgy éreztük külső szemlélőként nem túl érdekes és látványos. A kerámiák mind mind vallásos témájúak, illetve nagyon sajátos ábrázolásvilágot tükröznek.
Nem vitatom a kiállítás értékét, de be kell valljam, ez a tárlat bizony elég kevés ember érdeklődését tudja felkelteni. Belépő 1200 ft.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.