A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Szántó György egy szentendrei kereskedő volt. Végakarata Szántónak az volt, hogy házában imaház és múzeum legyen kialakítva. Fia teljesítette akaratát: emlékházat alakított ki és itt található a vlág legkisebb zsinagógája is.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Az aprócska imaházat a világ legkisebb működő zsinagógájaként tartják számon, bár ottjártunkkor a minket fogadó hölgy azt mondta, jelenleg csak kiállítóhelyként működik, imaházként azonban már nem. Kb. 20 m2 a belső tér alapterülete. Az egyik hangulatos kis utcácskában található imaház a szentendrei zsidóság életét mutatja be, akik száma a II.
világháborút követően jelentősen megfogyatkozott, majd a hitközség meg is szűnt. Az udvarra belépve a holocaust során elhurcolt, deportált áldozatok névsora fogadja a látogatót, valamint egy kis kézmosó kút. A jobb oldali falon szintén az elhunyt családtagok emléktáblái találhatóak, főleg az alapító Szántó család és a tágabb rokonság részéről. Az egykor Szentendrén élt, majd Amerikába emigrált zsidó sörnagykereskedő, Szántó György végakaratának megfelelően a szülei házában a fia alakította ki ezt a kis imaházat és a kiállítást. A 3 üvegvitrinben látható használati tárgyakat, kegytárgyakat apránként gyűjtötték össze. Érdekes volt az egyszerű beltér élénk, királykék és piros színvilága. Hangulatra olyan volt, mint egy falusi iskola padsorai, talán nem jó a hasonlat, de nekem ez ugrott be. A zsidók 1849-től települtek be Szentendrére, főleg kereskedők. Volt saját iskolájuk és zsinagógájuk is (nem ez, hanem a város másik részében egy nagyobb, amely már nincs meg, csak egy emléktábla maradt utána a falon), illetve helyi Chevra Kadisa is. A XX. század elején a lakosságnak kb. 5%-a volt zsidó vallású Szentendrén. A bejárat felett a megnyitás éve 1998, illetve a zsidó naptár szerint 5758 látható. A szentendrei nyitott templomok program keretében az összes helyszínt ingyen lehetett felkeresni, megnézni, így ezt is.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.