A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Preobrazsenszka szerb ortodox templom Szentendre bemutatkozása
A templomot a XVIII. század közepén építették barokk stílusban. A csodák templomaként is szokták emlegetni, hiszen az 1838-as árvíz nem tett benne kárt. Érdekessége, hogy csak augusztus 19-én van nyitva.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Kihagyhatatlan 2023. szeptember 15.gyerekekkel járt itt
55
Hajóval érkeztünk meg Szentendrére Budapestről. A hajókikötőből pár perc sétára található egy hangulatos macskaköves utcában a különleges szépségű szerb ortodox (görögkeleti) templom. Ez a szűken vett belváros északi sarka. Díszes barokk kapun érkeztünk be a templomudvarba, ahol a megfáradt utazók egy asztalnál leülhettek egy kicsit megpihenni.
Én viszont egyből beléptem a templom belsejébe, amelynek az a különlegessége, hogy évente csupán 1-2 alkalommal tart nyitva. Hagyományosan minden évben augusztus 19-én (szerb egyházi ünnepen, illetve búcsú napján), de ezúttal olyan szerencsénk volt, hogy a nyitott templomok hétvégéje alkalmából ezt a templomot is megnyitották az érdeklődők számára, teljesen ingyenesen (persze, adományt lehetett azért adni), sőt, még különböző programok is voltak ezen a hétvégén, példaképpen itt a templomkertben kézműves gyermekprogramok. Az egy tornyos, fehér falú templomot 1741-ben kezdték el építeni a városban nagy számban élő szerbek itt a Szamárhegy lábánál, barokk stílusban, majd copf stílusban fejezték be. A barokk Preobrazsenszka-templom az ortodox (görögkeleti) egyházi műemlékek között kiemelkedő helyet foglal el. A beltér csodálatos szépségű, lenyűgöző az oltár, a finoman kidolgozott ikonok, de a fából faragott ülőpadok is. A templom legértékesebb kegytárgya a csodatévő(nek mondott) Szűz Mária ikon. Azt is megtudtuk, hogy a Szentendrén letelepedett szerbeknek / délszlávoknak egykoron 7 templomuk volt a városban. Ez a templomot hagyományosan a bosnyák tímárok látogatták, magyarul a jelentése az Úr Színeváltozása-templom. A XVIII. század végén Szentendre lakosságának több mint 50%-át adták a szerbek avagy a rácok.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.