A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A honfoglalás korában a Kárpátok hágóit őrző éber katonai védelmi rendszernek állít emléket a 2,65 méter magas, tölgyfából faragott katona alak, mely a mesés Szalajka-völgyben, a Zilahy Aladár Erdészeti Múzeum szomszédságában található.
Tovább olvasom >>
A szobor eredetijét 1915-ben Kolozsváron avatták fel, de 1918-ban a bevonuló román csapatok felgyújtották, elpusztult, így ma a Szalajka-völgyben már csak az élethű másolattal találkozhatunk. A korabeli dokumentumok alapján elkészült emlékmű felállításának célja, hogy felhívja a Kárpát-medencében élő magyarok figyelmét az összefogásra, és érdekeink megalkuvás nélküli képviseletére. Horváth Béres János szobrász és Tóth Vásárhelyi József építész alkotása. A Kárpátok Őrénél minden év őszén megemlékezést tartanak, melyre évről évre egyre többen látogatnak el Szilvásváradra.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A Kárpátok őre szobor a fene tudja, hogy mit őriz a Szalajka völgyében, de nem volt egy sikeres őrzője saját magának sem. A félig subás paraszt, félig katona figurát Kolozsváron simán elpusztították a románok az első világháború után. Most meg mindenhol székely zászló lobog rajta, pedig hát ennek a zászlónak Kolozsvárhoz sincs sok köze.
Kolozsváron magyarok laktak, nem székelyek. Ezt meg az utódok iderakták ebbe a szép völgybe, én valóban nem tudom, hogy miért, egy ilyen Kárpátok őre megtalálható a Budakalászon is, de a csókakői vár alatti parkolóban is találkoztam vele. Amúgy engem nem bánt, elvagyok ezzel, inkább néha elszomorít, mert arra emlékeztet, hogy sok ártatlan subás parasztot küldött sok király, kormányzó, fejedelem stb. valami puskával a kezükbe harcolni sokfelé, aztán a falu főterén ráírták a nevüket valami emlékoszlopra, ahová az özvegyeik sírdogálni járhattak. Én meg kirándultam egy szépet a Szalajka völgyében, akkor találkoztunk.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.