A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Gyakran járunk Szolnokon, de ezt a szobrot még nem láttuk, nem fedeztük fel. Most sétálgattunk kicsit a rózsakertben bár virág éppen nem sok volt és észrevettünk egy robosztus, nem is igen a környezetbe illő férfialakot. Hátulról. Megkerültük hát, hogy kiderüljön, kit ábrázol.
Volt is meglepetés, hogy Gróf Szapáry Gyula Magyarország hajdan rövid ideig miniszterelnöke, e vidéken jeles személy áll a talapzaton. Szapáry Gyula a róla fennmaradt képek szerint nem volt szép ember, a kor férfidivatja szerint csizmát is hordott, na de ez a 2 méteres bronzszobor-alak? ! Sokkal inkább egy tagbaszakadt, bumfordi vidéki kisnemest látunk benne, nem egy igazi arisztokratát, többszörös minisztert, majd miniszterelnököt! És hát a szobor elhelyezése is kifogásolható! Szolnok megyében saját múltunk fontos szereplője is a Szapáry család és személyesen Szapáry Gyula (a megye országgyűlési képviselője, főispánja), nem véletlenül a (vár)megyeszékhely egyik legrégibb, legfontosabb utcája viseli a Szapáry nevet. Megérdemelte volna hát, hogy államférfiként és a környék jótevőjeként valahol a város hivatali, közigazgatási központjában kapjon helyet a szobra. De legalább van ez a szobra! Nem tudok másikról az országban. A régi fotók tanúsága szerint az úgymond eredeti, 1940-ben más adatok szerint 1942-ben - felavatott Szapáry-szobor is itt lehetett, míg 1944. augusztus 20-án(! ) egy bombatámadásban meg nem sérült. Ez a szobor, amelyet 2013-ban állított a város Szapáry tiszteletére a talapzaton elhelyezett ismertető táblácska szerint Simon Ferenc szobrászművész kisplasztikája alapján készült; felnagyította és kivitelezte Pogány Gábor Benő szobrászművész, mindketten Szolnokhoz kötődő alkotók.
Pesten született, de tevékenysége egy jelentős része Szolnok vármegyéhez köthető. Így aztán a helyiek büszkék is rá, csináltattak a tiszteletére egy ugyanilyen szobrot, még a világháború alatt, de aztán jött egy repülőgép és nem ismerte fel benne a művészi értéket és láncos bombával lerombolta.
Mert Szolnok a repülők városa is, nem csak az alispánoké, főispánoké. De a város meg a nosztalgia nem hagyta ennyiben, felállították újra, hátha most nem jön eltévedt repülő, pénz ,meg számolatlan van ilyenekre, szóval a gróf, aki két évig Magyarország miniszterelnöke is volt, ott áll most a rózsaliget mellett a Tisza partjánál, nem messze a hídtól. És némán tanítja a történelmet.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.