A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
A jelenlegi palotát gróf Migazzi Kristóf Antal püspök építtette 1768-1775 között, Meissl Frigyes bécsi építész tervei szerint (1762–1771) váci iparosok munkájával. Berendezéséről Splényi Ferenc püspök (1787-1795) számbavételezése (1787) tájékoztat.
Tovább olvasom >>
Eredetileg Eszterházy Károly püspök (1759–1762) nagyvonalú elgondolása szerint Franz Anton Pilgram osztrák építész főhomlokzatával a székesegyházra néző palotát tervezett. A kétemeletes, klasszicizáló barokk palota legdíszesebb része a főbejárata és a mögötte elhelyezkedő hármasablakos aulája. A palota védett parkjában számos különleges növényben gyönyörködhetünk.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Kihagyhatatlan 2023. október 2.a párjával járt itt
55
Márciusban, amikor egy hétköznapon Vácott jártunk, nem tudtuk megnézni belülről is a Püspöki Palotát, mert csak szombaton tartanak vezetett látogatást az épületben. Most viszont meg tudtuk szervezni: leszálltunk a Nyugati pályaudvarról Szobra tartó nosztalgiavonatról, és kényelmesen odaértünk a 11 órakor induló sétára.
A részvételi díj szerény, a vezetett látogatás jól szervezett és a vezető hölgy széles körű tájékoztatást ad a csoportban résztvevőknek. De amíg a találkozásra várva sétálgattunk az épület körül, valami ismerősség érzésünk volt, amire nem volt magyarázatunk. A vezetésen tudtuk meg, hogy ez az épület játszotta a rendkívül népszerű Abigél filmsorozatban a Matula iskolát, legalábbis kívülről a homlokzata. A palota dóm felőli oldalán egy kis parkban áll Migazzi püspök impozáns szobra (erről majd külön írok), mivel az épület több váci, katolikus egyházi épület mellett Migazzi Kristóf érsek-püspök városépítő munkájának emblematikus jelképe. A Püspöki Palota a Váci egyházmegye klasszicizáló barokk stílusú műemléképülete, amelyet gróf Migazzi Kristóf püspök 1768-1775 között építtetett. Ezt méltánylandó a főlépcsőn felfelé haladva először a püspököt láthatjuk nagyméretű, teljes alakos festményen. Aztán a hatalmas épület különböző nagyságú és funkciójú helyiségeit végigjárva igazi kincseket láthatunk, ahogyan azt látogatási ajánlójában írja is Marton Zsolt, jelenlegi váci püspök. De itt már kevesebbszer hangzik el Migazzi neve, sokkal inkább egy kései utód, a jelentős pénzt a berendezésbe fektető gróf Csáky Károlyra emlékeznek és emlékeztetnek a tárgyak (főként az általa nagyon szeretett szép antik órák), aki 1900-tól 1919-ben bekövetkezett haláláig volt váci megyéspüspök. Azóta viszont legalábbis nekünk úgy tűnt nem sok történt a berendezés felújításában: kopott szőnyegek, sérült intarziák, oda nem illő tárgyak rontják az összképet. Bár a vezetőnk mindent megtett, hogy a látogatás rövid ideje alatt minél többet lássunk és megtudjunk a Püspöki Palotáról, az idő mégis csak egy gyors ismerkedésre volt elegendő az épületben és a kertben. De ez alatt is kitűnt, hogy itt nem egy múzeumi használatú halott épületben sétálgatunk, hanem püspöki lakhely és munkahely a palota. Ezt megerősítette az is, hogy míg a díszterem szépségein ámuldoztunk, egyszer csak megjelent és szívélyesen üdvözölt bennünket a főpásztor Marton Zsolt.
Kihagyhatatlan 2018. augusztus 17.csoporttal járt itt
55
Az emberek ritkábban látogatnak püspöki palotákat, mint templomokat vagy múzeumokat. Van, amelyik nem is annyira látogatható. Dr. Beer Miklós váci püspök viszont nem feltétlenül olyan, mint bármelyik másik egyházi méltóság, közismerten nagyon kedves, nagyon közvetlen ember, igazi humánus lélek, aki sok szempontból inkább vall eredeti, a hit gyökerére emlékeztető tanokat, mint kollégái.
Ezért is mentünk el hozzá igen nagy tisztelettel és kaptunk lehetőséget, hogy bepillanthassunk lelkileg is, meg fizikailag és az életébe. A fizikai inkább az élettere, környezete. Sok nagy tekintélyű előd uralta már ezt a házat, sok emléket hagyva maga után, ami most egy kicsit amolyan múzeumként funkcionál. Szép élmény a meghallgatott előadás után körbejárni a termeket, amibe a püspök úr irodája is helyet kapott. Lélekben meggazdagodva és megerősödve jöhettünk el onnan.
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.