Magyar Nemzeti Múzeum - Vértesszőlősi Bemutatóhely Vértesszőlős
Magyar Nemzeti Múzeum - Vértesszőlősi Bemutatóhely Vértesszőlős
4
2 értékelés
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
Magyar Nemzeti Múzeum - Vértesszőlősi Bemutatóhely Vértesszőlős bemutatkozása
1962 nyarán bukkant rá Pécsi Márton geomorfológus a vértesszőlősi mésztufabányában Magyarország máig legidősebb emberi tevékenységre utaló régészeti leleteire. Az ezt követően elkezdődött, Vértes László régész által vezetett, többéves feltárás során került elő többek között a "Sámuel" névre keresztelt előember tarkócsontja.
Tovább olvasom >>
A szabadtéri régészeti bemutatóhely 1967-ben nyitotta meg kapuit. Nyitva tartás:Ideiglenesen zárva.
A kijelzett darabszámba és átlagba beszámítjuk partneroldalunkon, a Szállásvadász.hu oldalon leadott értékeléseket is. Ott lehetőség van szöveg nélkül is értékelni. Az ilyen (kizárólag pontozásos) értékelések nem kerülnek megjelenítésre.
350 ezer év! Bizonyos mértékig felfoghatatlan távolság az elődökhöz képest. . . na jó, persze, voltak nekünk többmillió évvel ezelőtt is őseink, de az is felfoghatatlan. A vallások eredetmondái persze mit sem tudtak ezekről, ezért párezer évben definiálták általában a nagymester alkotását, a Teremtést, a valóság meg egy sokkal kézzelfoghatóbb, racionálisabb dolog.
Emberfajok haltak ki, megtalálták a maradványaikat, voltak sikeresebbek és kevésbé azok. A mi kis vértesszőlősi Samunk is egy valószínűleg nem folytatott ágazat lehet. Alapjában véve egy tarkócsontról és néhány fogról van szó, ami rájuk utalhatott, de volt itt egy egész telep, ami már valamilyen mértékben feltárt, úgy tudjuk, tüzet használó lények éltél e tájat, és ma már nem létező állatokra vadásztak. Ennek látható, értékelhető nyomai vannak, a mésztufa megőrizte nekünk. Hát ő volt itt az eredeti őslakos, a Samu. Aki azt sem tudta, hogy ő Samu volt. A bejáratnál kedves hölgyek igazítanak el, van egy rövid kis séta, aztán bemutatótáblákat láthatunk, az egykor élt állatok rajzolt, elképzelt képeivel, időbeosztást a biológia tengerén, aztán egy kis lépcsősoron felmehetünk a valódi szentélybe, az Élet legendájának hiteles nyomai elé járulhatunk, majd egy kerekded, inkább sokszögletű kőpavilonba kukkanthatunk be az ablakokon keresztül. Nincsenek itt az eredeti leletek, azokat a Nemzeti Múzeumban őrzik, a másolatok mutatják, mit is találtak itt. Önmagában a látnivalók összességét hármasra értékelném, de a lelet jelentőségével együtt azért ez egy négyes kell, hogy legyen!
Már többször jártam a múzeumban, legutóbb gyerekekkel. Ami a legjobban tetszett az a környezet, ahol a múzeum fekszik. Friss levegőn, fák között sétálhatja végig az ember a bemutatóhelyeket. . . Belépéskor kedves emberek fogadtak, rövid tájékoztatás után útnak is indítottak bennünket.
Számomra érdekes volt Samu története, ezzel kapcsolatban olvastam volna kicsit többet róla, illetve ha több minden lenne kiállítva, még izgalmasabbá tette volna az ott eltöltött időt. Maga a környezet nagyon tiszta, gondozott! Gyerekeknek a séta végén lehetőségük volt a játékra, amit nagyon élveztek.
Milyennek találod ezt az értékelést?
Az értékeléseket az Ittjártam.hu felhasználói írták, és nem feltétlenül tükrözik az Ittjártam.hu véleményét.
Ön a tulajdonos, üzemeltető?
Használja a manager regisztrációt, ha szeretne válaszolni az értékelésekre, képeket feltölteni, adatokat módosítani! Szívesen értesítjük arról is, ha új vélemény érkezik.